אום אל קנאטיר

אום אל קנאטיר הוא שמו של כפר סורי חרב הנמצא בדרום הגולן וצופה אל הכנרת. הכפר הסורי יושב על חורבותיו של כפר יהודי עתיק אשר בית הכנסת המפואר שלו הולך ונחשף בשנים האחרונות בשיטות ייחודיות. בית הכנסת נבנה בסוף תקופת התלמוד (שנת 400 לערך) והיה בשימוש עד חורבנו ברעידת האדמה הגדולה של שנת 749. אנשי הכפר השתמשו בבזלת המקומית על מנת לבנות את הבניין ולעטר אותו במגוון סמלים. התגלית המיוחדת ביותר שנמצאה כאן היא בימת ארון-הקודש, אשר שרדה לגובה של מטר וחצי ובסמוך אליה נמצאו שאר החלקים. עיטור הבמה כלל שני עמודים ועליהם מגולפים אשכולות ענבים ומנורות. בראש הבימה היה גמלון ומשני צידיו נשרים. כל אלו עיטורים אופייניים לבתי הכנסת העתיקים של הגולן. פתח המבנה נמצא בכיוון דרום, הכיוון אליו גם מתפללים. תופעה זו מוכרת מעוד מבתי-כנסת רבים בגליל ובגולן.

מדרום לבית הכנסת נמצא מעיין הכפר. המעיין נובע מתוך קיר בנוי שמעליו 3 קשתות (2 שלמות ואחת הרוסה). מערכת הבריכות נועדה ככל הנראה לשמש במערכת עיבוד הפשתן. ייתכן שייצור הפשתן הוא שהיה מקור עושרם של תושבי הכפר לפני 1500 שנה והוא שאפשר להם להקים בית כנסת מפואר כל כך. קשתות האבן הן שהעניקו לכפר את שמו שפירושו הוא – אם הקשתות. כיום נקרא המעיין "קשתות רחבעם" לזכרו של רחבעם זאבי (גנדי), שהיה שר התיירות והקציב סכום נכבד לפיתוח האתר.

אפשר להיכנס אל המים, הם קרים וצלולים. הבריכות אמנם לא עמוקות אך יש להשגיח על הילדים.

איך מגיעים:

נוסעים דרומה בכביש מקצרין לכיוון רמת-מגשימים (כביש 808). בצומת הכניסה לקיבוץ נטור פונים ימינה, משם כבר יש שילוט לאתר. לפני שער הקיבוץ פונים שמאלה בדרך עפר (יש שילוט בפניה) ומעט אחר כך שוב ימינה, אורכה 2 ק"מ והיא מתאימה לכל רכב. בסוף הדרך מגרש חנייה גדול וממנו יורדים במדרגות אל הכפר. ימינה לבית הכנסת או שמאלה למעיין. השבילים סלולים והאתר מתאים לביקור לכל המשפחה.

אתר מתאים לפיקניק נמצא על הכביש הראשי בצומת בה פנינו לקיבוץ נטור. באתר הנקרא בג'וריה יש שולחנות פיקניק בצל עצי אקליפטוס גדולים.