טיול רכוב בצפון הגולן

טורבינות הרוח

האתר הראשון אליו נשים פעמינו הוא חוות טורבינות הרוח לייצור חשמל. החשמל שאנו צורכים מיוצר בתחנות כוח המתבססות על מחצבים שונים (פחם, נפט וגז). מחצבים אלו אמנם זולים אך הם מאגר מתכלה וייצורם מלווה בזיהום הסביבה. האנרגיה המופקת מן הרוח לעומת זאת, היא נקייה, איננה מוגבלת ולא תתכלה לעולם. מיד ביציאה מאלוני הבשן רואים טורבינה בודדת. זוהי טורבינה חדשה אשר החליפה את הטורבינה הניסיונית שהוקמה במקום על מנת לבחון את הכדאיות הכלכלית של ייצור חשמל על ידי רוח. לא נעלה אליה אלא נפנה ימינה בכביש הראשי. לאחר נסיעה של כמה דקות נבחין מימין בשורת טורבינות לייצור חשמל הניצבות בשורה על גבו של תל-עסני'ה שאינו אלא הר געש כבוי. שביל עפר מעט משובש מוביל אל ראש ההר. אפשר גם לעצור במחצית העליה ולהמשיך ברגל. גובהה של כל טורבינה 30 מטר ואורך כל כנף 18 מטר, יסוד בטון במשקל 700 טון תומך כל עמוד. חוות הטורבינות מופעלת על ידי חברה פרטית, אשר מוכרת את החשמל לחברת החשמל הארצית. חוות הרוח מייצרת חשמל בכמות היכולה לספק צריכה שנתית של 15,000 נפשות. ישנן תוכניות לבניית חוות נוספות בגולן בעתיד.

מצפה קונייטרה והר בנטל

מחוות הרוח נמשיך צפונה, בצומת T נפנה שוב שמלאה לכיוון עין-זיוון, לפני הקיבוץ נפנה ימינה לכיוון אלרום. מימין לכביש ישנו מפרץ חניה מוסדר. מכאן אפשר לצפות לכיוון סוריה. בין עצי האיקליפטוס הרחוקים נמצאת העיירה קונייטרה שהייתה בירת הגולן בתקופת השלטון הסורי והוחזרה אליהם לאחר מלחמת יום הכיפורים.

נקודת תצפית נוספת נמצאת מראשו של הר בנטל הנמצא ליד מרום גולן. כדי להגיע להר בנטל נחזור לכיוון עין-זיוון, אחרי הקיבוץ נפנה ימינה לכיוון מרום גולן, פניה נוספת לאחר 3 ק"מ שוב ימינה, בעליה מתונה. מעט לפני הכניסה למרום גולן, נעלה בעקבות השילוט אל ראשו של הר בנטל. על פסגת ההר ישנו מוצב לא מאויש ובו תצוגה המספרת את תולדותיה של חטיבת הגולן. מראש התל ניתן לצפות לעומק סוריה ממזרח ולכיוון הגליל העליון ממערב.

אתר הנצחה – עמק הבכא

ממרום גולן נצא צפונה, נפנה ימינה, נחלוף על פני מאגר מים גדול ונפנה שמאלה לכיוון אלרום. עוד ק"מ ואנחנו בכניסה לקיבוץ אלרום. כאן ישנו כביש הפונה מזרחה, עובר בין מטעי התפוחים והכרמים ומגיע אל אתר ההנצחה של גדוד 77 של השריון אשר לחם כאן בקרבות מלחמת יום כיפור, בקרב המוכר בשם קרב עמק הבכא. כמה עשרות טנקים של צה"ל בלמו מאות טנקים סוריים אשר ניסו לפרוץ אל תוך רמת הגולן. בקרב שנמשך שלושה ימים, הצליחו כוחותינו למנוע זאת מהסורים.

בתוך הקיבוץ ישנו סרט המתאר את חווית הקרב בעיניהם של הלוחמים (הסרט בתשלום).

הג'ובה הגדולה

מקיבוץ אלרום ומערבה, משתרע שטח גדול של עצי אלון הנקרא יער-אודם. העצים אינם צפופים לרוב ואין כל קושי ללכת ביניהם. כביש יפה (4 ק"מ אורכו) מוביל מהצומת שמדרום לאלרום מערבה. בפניה הבאה נפנה ימינה ונגיע אל צומת הכניסה למושב אודם. כאן אפשר להשאיר את הרכב ולצעוד כ – 10 דקות בין העצים בשביל מסומן בצבע שחור (בקטע זה ההליכה מתאימה לכל גיל ואפשרית אפילו עם עגלות ילדים(. השביל מסתיים על שפתו של בור ענק המלא כולו בעצים. זוהי ג'ובה – בור אשר נוצר כתוצאה מהצטברות של גזים אשר נפלטו מבטן האדמה במהלך הפעילות הגעשית שיצרה את רמת הגולן. תנאי הלוחות הטובים בתוך הבור אפשרו צמיחת עצים בצפיפות. ניתן לרדת בזהירות במדרון התלול ולעלות מהצד המערבי המתון יותר.