שמורת רכס בשנית

מושב אלוני הבשן שוכן בתוך שמורת טבע של אלונים הנקראת שמורת רכס הבשנית. ייחודה של השמורה הוא בכך, שצומחים בה שלושת מיני האלונים הקיימים בארץ- אלון מצוי, אלון תולע ואלון תבור. אלון התבור צומח בדרך כלל רק במקומות הנמוכים מגובה 500 מטר מעל פני הים ואילו אלון התולע צומח רק מעל גובה 800 מטר. שמורת הבשנית היא אחד המקומות היחידים בהם צומחים שלושת המינים זה בצד זה. ההבחנה בין המינים היא פשוטה:

לאלון התבור גזע מרכזי, עלים גדלים ופירות גדולים. לאלון התולע עלים גדולים אך פירות קטנים. לאלון המצוי עלים קטנים וקוצניים ופירות קטנים. בבוא הסתיו משירים אלון התולע ואלון התבור את עליהם ואילו האלון המצוי נשאר ירוק גם בחורף. נוסף לאלונים צומחים בשמורה גם חלמוניות וסתווניות, אך אותן אפשר לראות רק בסתיו.

מסלול טיול:

גבול ישראל סוריה עובר למרגלות הרכס. את הטיול אפשר להתחיל בתצפית לכיוון סוריה. יוצאים מאלוני הבשן לכיוון צפון, לאחר כ – 2 ק"מ פונים ימינה (בצומת עץ הברוש והאנדרטה), הכביש צר ומפותל, סעו בזהירות!

לאחר כ – 5 דקות, מגיעים לראש הרכס, שם נמצא מוצב צבאי אליו אין כניסה. אפשר להתקדם מעט בשביל עפר אל מוצב לא מאויש. למרגלות ההר, נמצא הכפר הסורי ביר-עג'ם. מעבר לו ומזרחה משתרע מישור גדול – מישור הבשן. ברקע בולטים תילי הגעש הנמצאים בשטח סוריה. אפשר גם לראות את מאגרי המים שבנתה סוריה לצורכי השקיה. מבט מערבה מראה, שגם רמת הגולן זרועה במאגרים רבים המשמשים את היישובים החקלאיים הרבים שבגולן. בתצפית מערבה ניתן לראות גם את הכנרת ואף את הר תבור. שימו לב, שהרמה איננה ישרה אלא משופעת. בצפון הגולן פני השטח (לא כולל ראשי התילים) מגיעים לגובה 1100 מטר מעל פני הים ואילו בדרומו, הגובה הוא 300 מטר בלבד.

מסלול ההליכה מתחיל מכביש הגישה אל המוצב. צמוד לכביש ישנו שער בגדר ועליו סימון שבילים בצבע ירוק. השביל מתפתל במורד הרכס בינות לעצי האלון. בשלב מסויים חוצה השביל דרך עפר לבנה. מכאן יש אפשרות לרדת ישר אל אלוני הבשן. השביל המסומן חוצה את הדרך וממשיך לכיוון חורבות הכפר הסורי ג'ואייזה, תוך שהוא עוקף את הרפת של אלוני הבשן. סופו של המסלול במעיין ג'ואייזה.  בין עצי האקליפטוס והצפצפה ניתן לשכשך רגליים. מכאן ועד לכביש יש עוד כמה דקות הליכה.

אורך המסלול כשני ק"מ ורובו בירידה. מגיל 6 עד 60 (לא לעגלות ילדים).

במידה ויש שני כלי רכב כדאי להשאיר רכב אחד בנקודת הסיום סמוך לכביש (כחצי ק"מ דרומית לצומת הכניסה לאלוני הבשן). בעלי רכב אחד יכולים לצאת באופן רגלי מהשער המזרחי של המושב ולצעוד עד למפגש עם הסימון הירוק ומשם לרדת לכיוון המעיין ולשוב רגלית אל המושב או לדאוג להחנות שם את הרכב.